5S to narzędzie lean management ułatwiające zorganizowanie ergonomicznego i uporządkowanego stanowiska pracy. Po wprowadzaniu zmian mamy jednak tendencję do powracania do starych nawyków. Mając tę świadomość można w prosty sposób zapobiec wracaniu na stare, utarte tory i audyt 5S jest jednym z takich sposobów. Czym jest, na czym polega i jakie są jego efekty?

Czym jest audyt 5S?

Zanim przejdziemy do sedna sprawy, przypomnijmy pokrótce, czym jest samo 5S (zobacz także tutaj). To jedna z metod lean management, która ma na celu stworzenie optymalnie uporządkowanego, ergonomicznego i dobrze zorganizowanego stanowiska pracy. Uzyskujemy je dzięki wdrożeniu w życie pięciu czynności (stąd 5S): sortowania, systematyki, sprzątania, standaryzowania i samodyscypliny. Efektem zastosowania 5S jest pozbycie się zbędnych rzeczy i pozostawienie na miejscu pracy tylko tych, które są potrzebne. Audyt 5S polega na kontroli i ustaleniu, które z wcześniej wdrożonych zasad pozostają na optymalnym poziomie, a które należy poprawić.

Co daje audyt 5S?

Audyt 5S jest najlepszym przykładem na to, jak działa filozofia kaizen w systemie zarządzania lean. Przypomnijmy, że kaizen mówi o tym, iż zmiany powinny się odbywać poprzez małe kroki, które są łatwiejsze do wykonania, a także prostsze do kontrolowania. Duże zmiany – choć spektakularne – są dużo trudniejsze do utrzymania i kontroli. Kaizen zakłada również ciągłe dążenie do doskonałości, a audyt 5S pozwala na nieustanne poprawianie standardów, które już zostały wprowadzone.

Czy audyty 5S są potrzebne?

W początkowym okresie po wprowadzeniu nowych standardów nic nie wskazuje na to, by audyt 5S był konieczny. Wszystko zwykle działa tak, jak zaplanowano i wszyscy starają się utrzymać wdrożone standardy. Jak jednak już powiedzieliśmy na początku, człowiek ma tendencję do powracania na utarte tory, a audyt temu zapobiega.

Audyt 5S - na czym polega, jak często się go stosuje i jakie ma znacznie dla filozofii kaizen?
Audyt 5S – na czym polega, jak często się go stosuje i jakie ma znacznie dla filozofii kaizen?

Na czym polega audyt 5S?

Podczas audytu 5S przeprowadza się porównanie wprowadzonych standardów ze stanem faktycznym w danym momencie. Należy tu podkreślić, że audyt 5S nie polega na wyszukiwaniu błędów i osób odpowiedzialnych za ich popełnianie. Kontroluje on obszary pracy, nie ludzi. W jego efekcie tworzy się zarówno negatywną, jak i pozytywną opinię. Ocena negatywna przedstawia potencjał do dalszych udoskonaleń, a pozytywna ma motywować do dalszych wysiłków.

Jakie są cele audytu 5S?

Dlaczego przeprowadza się audyty 5S? Dzięki nim można wykryć wszelkie odstępstwa czy nieprawidłowości, które odbiegają od określonych wcześniej standardów. W ich wyniku przedstawiane są konkretne działania, które będą korygować wykryte błędy, zapobiegając wracaniu do utartych schematów.

W jaki sposób wybierani są audytorzy 5S?

Audyt 5S przeprowadza co najmniej dwóch audytorów (przygotowane do tego osoby). Pozwala to zachować większą obiektywność opinii. Audytu nie mogą przeprowadzać osoby, które są odpowiedzialne za zachowanie standardów w danym obszarze pracy.

Częstotliwość przeprowadzania audytu 5S

Pierwszy audyt zwykle potrzebny jest już po miesiącu od momentu wdrożenia narzędzia 5S. Kolejne audyty 5S odbywają się zgodnie z zapotrzebowaniem, na przykład co 3 miesiące. W przypadku ustabilizowanego programu 5S audyty przeprowadza się zwykle co pół roku. Tutaj: http://konferencja-eureka.pl można się dowiedzieć więcej na temat audytu 5S.

Czym jest formularz audytowy?

Formularz audytowy to dokument pozwalający ustalić, na jakim etapie znajduje się dany obszar, w którym wdrożono metodę 5S. Taki formularz nie może być zbyt skomplikowany i zawiera jedynie listę kontrolną z pytaniami.

Wyniki audytu 5S

Ważnym etapem audytu 5S jest podanie wyników, które następnie poddaje się omówieniu i podsumowaniu. Dodajmy, że w czasie podawania wyników nie może zabraknąć podkreślenia osiągnięć, a także propozycji rozwiązań dla wykrytych problemów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *