Kanban to jedna z metod optymalizacji procesów produkcji opartych na filozofii lean.

Jej nazwa wzięła się z języka japońskiego i oznacza w wolnym tłumaczeniu tabliczkę z napisem informacyjnym. Na czym polega ta metoda? Czym są karty kanban i jakie korzyści można odnieść z ich wdrożenia w przedsiębiorstwie?

Czym są karty kanban?

Karty kanban to najczęściej kartki w formacie A5 lub A6, w zależności od charakteru produkcji zalaminowane lub nie. Na karcie umieszczane są podstawowe informacje, na przykład nazwa, indeks, liczba detalu, opis (najlepiej ze zdjęciem), nazwa poprzedniego i następnego procesu i inne. Do pracy z kartami kanban wykorzystuje się także kolory (na przykład ten sam kolor będzie stosowany dla wybranej rodziny produktów) lub też drugą stronę karty (na przykład do przedstawienia detali w postaci graficznej).

Karty kanban w praktyce

System kanban bazuje na obiegu dokumentów w postaci kart umieszczanych na pojemnikach do transportowania podzespołów albo elementów montażowych. Na przykład, jeśli na stanowisku roboczym kończy się wykorzystywany do tworzenia produktu materiał, do poprzedniego stanowiska wysyła się pojemnik z kartą (kanbanem). Stanowi to sygnał do rozpoczęcia produkcji zamówionych w ten sposób elementów w ilości, która zmieści się w pojemniku.

Jak działa metoda kanban?

Metoda kanban opiera się na informowaniu, planowaniu oraz rozdziale i kontroli poszczególnych czynności wykonywanych w procesie produkcji. Jej celem jest doprowadzenie do stanu, w którym każda część systemu będzie wytwarzać tyle dóbr, ile jest potrzebnych na daną chwilę.

Lean production i karty kanban w optymalizacji procesów produkcji
Lean production i karty kanban w optymalizacji procesów produkcji

3 etapy wdrożenia metody i kart kanban

Jak każdą metodę, karty kanban powinno się przeprowadzać zgodnie z ustalonymi zasadami.

Proces wdrożenia kart kanban w zakładzie produkcyjnym dzielimy na 3 etapy:

 • Zaplanowanie ilości kart potrzebnych w procesie produkcyjnym,
 • Stworzenie kart,
 • Przechowywanie i obieg kart.

Zastosowanie kart kanban w zakładzie produkcyjnym

Metoda oparta o system kart kanban sprawdza się na wszystkich obszarach produkcji.

Stąd wyróżniamy ich różne rodzaje:

 • Kanban transportowy. Taka karta wskazuje, kiedy należy dostarczyć dane komponenty na linię produkcyjną lub też kiedy należy je przemieścić. Zawiera także informacje na temat części i ich ilości, miejsca pochodzenia elementów oraz miejsca, do którego zostaną przetransportowane.
 • Kanban dostawcy. Nazywa się go także zamówieniowym. To zamówienie elementów niezbędnych do montażu, które wysyła się do dostawców materiałów.
 • Kanban wewnętrzny (wyciągający). Stosuje się go do przekazania poszczególnych części oraz podzespołów pomiędzy liniami montażowymi wewnątrz danej firmy. Kanbany wewnętrzne mogą mieć postać pojemnika lub wózka.
 • Kanban zlecający produkcję. To forma zlecenia produkcyjnego wyznaczającego, co i w jakiej ilości trzeba wyprodukować. Taki kanban uruchamia produkcję w celu uzupełnienia wybranych elementów.
 • Kanban produkcyjny. Składa się on z instrukcji dotyczących operacji w danych procesach.
 • Kanban sygnalizacyjny. Informuje o chwili, w której wymagane jest przezbrojenie.

Do czego służą karty kanban?

Kanban, jako metoda optymalizacji procesów produkcyjnych oparta na koncepcji lean, zakłada wyeliminowanie marnotrawstwa, dlatego najlepiej określa ją hasło „7 razy żadnych”.

Co to oznacza?

 1. Żadnych braków.
 2. Żadnych opóźnień.
 3. Żadnych zapasów.
 4. Żadnych przestojów.
 5. Żadnych kolejek.
 6. Żadnych zbędnych przemieszczeń.
 7. Żadnych zbędnych czynności i kontroli.

W rezultacie stosowania kart kanban zmniejsza się liczba magazynów przedprodukcyjnych, międzyoperacyjnych i wyrobów gotowych. Co więcej, metoda kanban jest odporna na wahania popytu. Nie przewiduje rezerw, ale wprowadzona umiejętnie pozwala na znaczne ograniczenie kosztów produkcji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *