Filozofia kaizen zakłada ciągłe dążenie do doskonałości przy pomocy małych kroków, które w ostatecznym rozrachunku przynoszą dużą (a co ważniejsze, trwałą) zmianę. Kaizen oferuje wiele metod i technik, dzięki którym można to osiągnąć, a skrzynka pomysłów kaizen i tablica kaizen to jedne z nich. I to im właśnie poświęcimy dzisiejszy wpis.

Zobaczmy, na czym polega ich wdrożenie i jak działają.

Skrzynka pomysłów i tablica jako elementy kaizen

Kaizen to po japońsku zmiana na lepsze. Przenosząc to znaczenie na grunt biznesu, można powiedzieć, że jest to codzienne udoskonalanie procesów, które odbywa się dzięki zaangażowaniu wszystkich pracowników. Kaizen to w rzeczywistości każde usprawnienie pracy prowadzące do zwiększenia efektywności firmy, zwiększenia bezpieczeństwa pracowników i zwiększenia jakości pracy.

Wdrożenie kaizen i stojące przed nim wyzwania

Nie ulega wątpliwości, że polska kultura organizacyjna znacznie różni się od kultury, jaką można zauważyć w Japonii.

Wdrożenie kaizen przynosi duże korzyści:

  • Zwiększone bezpieczeństwo,
  • Korzyści finansowe,
  • Poprawa warunków pracy.

Korzyści te dotyczą nie tylko dla firmy, ale także dla pracowników, a mimo to kaizen nie jest przyjmowane automatycznie przez wszystkich. Dotychczasowa kultura panująca w wielu przedsiębiorstwach oparta była na ukrywaniu błędów, co nie zachęca do wyróżniania się i aktywności, jaką zakłada kaizen.

Skrzynka kaizen i tablica kaizen w lean management
Skrzynka kaizen i tablica kaizen w lean management

Czym jest skrzynka kaizen?

Skrzynka kaizen jest jednym ze sposobów na aktywizację pracowników. Nazywana jest także systemem sugestii pracowniczych i polega na zbieraniu pomysłów na ulepszenia od pracowników produkcyjnych. W widocznym i łatwo dostępnym miejscu umieszcza się skrzynkę pomysłów kaizen, do której można wrzucać wypełnione formularze przedstawiające wnioski o usprawnienia. Jest to metoda łatwa do wdrożenia, jednak trudniejsza do utrzymania ze względu na wspomniane wcześniej różnice kulturowe. Najczęściej na początku zgłaszanych jest kilka pomysłów na ulepszenia. Po pewnym czasie skrzynka jednak pozostaje pusta. Kluczowym rozwiązaniem tego problemu jest stworzenie odpowiedniej kultury organizacyjnej. Tutaj: https://www.ceeol.com można dowiedzieć się więcej na ten temat.

Czym są tablice kaizen?

Tablice kaizen mają za zadanie usprawnić pracę. Sprawić, by przy minimalnym zużyciu energii praca przebiegała sprawnie i bezproblemowo. Pozwalają również na błyskawiczne rozeznanie się w sytuacji. Najczęściej stosuje się tu białe tablice z kolorowymi markerami oraz magnesami i karteczkami do przyklejania post-it.

Tablica kaizen – przykłady

Jednym z dobrych przykładów tablic kaizen jest tablica zamieszczona w biurze rachunkowym. Oznaczone są na niej dokumenty do wydania dla klientów. Zawieszona jest w widocznym miejscu w sekretariacie, dzięki czemu, korzystając z niej, klienci mogą sami się obsłużyć! Tablica kaizen może też pozwolić na śledzenie postępów w rozliczaniu klientów. Przełożeni nie muszą wówczas pytać księgowych, na jakim etapie jest praca związana z klientami. W przeciągu kilkudziesięciu sekund mogą ocenić etapy pracy związane z pracą przy wszystkich klientach!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *